אוסמוזה הפוכה

אוסמוזה הפוכהאוסמוזה הפוכה

רוצים ליהנות ממים טהורים ברמה הגבוהה ביותר? בין כלל הטכנולוגיות והשיטות הקיימות היום לסינון וטיהור מים, אוסמוזה הפוכה היא ללא ספק היעילה ביותר שבהן, לפחות בכל הקשור לאיכות המים המתקבלים. טכנולוגיה זו של טיהור מים מבטיחה לכם מים צלולים ונקיים ללא שרידים של מומסים ומזהמים ואף מאפשרת טיהור מרבי מבקטריות וזיהומים ביולוגיים. יחד עם זאת, יתרונות אלה אינם נטולי מחיר ולטכנולוגיית האוסמוזה ההפוכה ישנו גם חיסרון. אז מה זה בדיוק אוסמוזה הפוכה? מה הופך אותה לטכנולוגיה היעילה ביותר? מהו החיסרון שאותו אתם בהחלט רוצים להכיר ולשקול? האם יש פתרון לחיסרון זה? כל התשובות לכל השאלות, ממש כאן בשורות הבאות.

 

מהי אוסמוזה הפוכה?

אוסמוזה הוא תהליך פיזיקלי טבעי של איזון ריכוזים. כדי להמחיש את הדברים נדמיין את המים בצינור המים בביתכם. המים המגיעים אל הצינור הראשי בביתכם מגיעים אליו כשהם מכילים בתוכם מזהמים שונים כמו עפר, גרגרי חול, שרידים כימיים ובקטריות. מזהמים אלה נקראים מומסים והמים הם הממס – המזהמים מומסים על ידי הממס (המים). עיקרון הדיפוזיה אומר שכל תמיסה תשאף להגעה לאיזון של ממס ומומסים. כך למשל, אם תשפכו תרכיז פטל אל תוך כוס מים מבלי לערבב, לאחר זמן מה הפטל, שהוא המומס, יתפזר בצורה שווה במים, שהם הממס, עד שיתקבל משקה פטל אחיד. בעוד שדיפוזיה משקפת את התפשטות המומס מריכוז גבוה לאזורי ריכוז נמוך, אוסמוזה היא התפשטות הממס מאזורים בהם ריכוז המומסים הוא נמוך לאזורים בהם ריכוז המומסים הוא גבוה.

במערכת אוסמוזה הפוכה מותקנת ממברנה בעלת נקבים מיקרוניים המאפשרים מעבר של מים בלבד ומונעים מעבר של מומסים. כאשר המים בצינור הבית מגיעים אל הממברנה, הרי שריכוז המזהמים הוא גבוה יותר לפני הממברנה ולכן המים ייטו שלא לעבור את הממברנה (המים הם ממס והממס תמיד יתפשט לכיוון האזור בו ריכוז המומסים/ מזהמים הוא גבוה). המטרה שלנו היא לגרום למים לעבור את הממברנה אל עבר הצנרת הביתית ולהשאיר את המזהמים מחוץ לממברנה ולכן עלינו להפעיל לחץ על המים כדי לדחוף אותם דרך הממברנה בניגוד לנטייה הטבעית שלהם להישאר היכן שריכוז המומסים הוא גבוה יותר. על כן, נקרא התהליך אוסמוזה הפוכה, שכן הוא מוביל את הממס בניגוד לכיוון התנועה הטבעי שלו. מרגע שהצלחנו לגרום למים לעבור, אנחנו מקבלים בצד השני של הממברנה מים טהורים לחלוטין כשכל המומסים, לרבות המיקרוניים/ הזעירים ביותר שבהם, נותרים מחוץ לממברנה.

 

מה החיסרון של השיטה?

ובכן, בכדי להפעיל מנגנון של אוסמוזה הפוכה, יש צורך באנרגיה חשמלית שתפעיל את הלחץ על המים לעבור דרך הממברנה בניגוד לנטייה הטבעית שלהם. בנוסף לכך, לא כל המים נדחפים דרך הממברנה. חלק מהמים בהם יש כעת ריכוז גבוה מאוד של מומסים לפני הממברנה, פשוט מופנים אל עבר הביוב עם כל המומסים שנותרו בתוכם (לעומת המים שעברו את הממברנה כשהם טהורים לחלוטין). במילים אחרות, התהליך של אוסמוזה הפוכה כרוך בבזבוז לא קטן של חשמל ושל מים. במערכות פשוטות, יכולה ניצולת המים להגיע לפחות מ-50% כלומר רוב המים שמגיעים לצנרת פשוט מופנים לביוב ללא כל שימוש.

יחד עם זאת, ישנן היום מערכות שיכולות להגביר את ניצולת המים לרמה של 90%, אלא שמערכות אלה הן יקרות יותר. ואחרי שאמרנו את כל זה, אם חשוב לכם לשתות מים טהורים וצלולים ברמה הגבוהה ביותר, תוכלו להתקין מערכת אוסמוזה הפוכה לברז השתייה בלבד – אין צורך בתהליך זה לטובת שימושי המים האחרים בבית. 

תוכן עניינים

נמלים בתמי 4? מה עושים?

כמו במיקומים אחרים בבית או בעסק, גם באזור של בר המים יכולים להימצא נמלים. אם גיליתם נמלים בתמי 4 שלכם, כנראה שתצטרכו שירותי הדברות. אבל

התקנת בר מים ללא קידוח

אם אתם מעוניינים להתקין בר מים או תמי 4 בביתכם, כדאי לדעת שלא תמיד תהיה חובה לקדוח בקירות או להרים את המרצפות. התקנת בר מים